Czy używanie terminu „adwokatka” jest naruszeniem godności zawodu adwokata?

Do Komisji Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu Naczelnej Rady Adwokackiej wpłynęło w czerwcu 2021 r. zapytanie:

Czy używanie terminu „adwokatka” jest naruszeniem godności zawodu adwokata?

Komisja wyraziła pogląd, że używanie feminatywów ma kulturotwórcze znaczenie. Dążenie do symetrii systemu nazw zawodów, w tym zawodu adwokata, ma podstawy społeczne, a nie językowe.

Wartością dla adwokatury jest drugi człowiek, jego poczucie tożsamości i godności.

Ta konkluzja prowadzi do wniosku, że posługiwanie się poprawną formą gramatyczną żeńskiego oznaczenia zawodu adwokat w postaci adwokatka – nie godzi w etykę zawodową.

Rada Języka Polskiego odniosła się szczegółowo do nazw zawodów tworzonych m.in. poprzez przyrostek -ka, uznając ich poprawność, oraz stwierdziła, że:

„w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa”. 

Reasumując, Komisja Etyki, Praktyki Adwokackiej i Wykonywania Zawodu Naczelnej Rady Adwokackiej potwierdziła w 2021 roku, że używanie tytułu „adwokatka” nie narusza godności zawodu.

© Martyna Dębicka – Pani po prawie

Martyna Dębicka - Pani po prawie

Cenię Twoją prywatność!

Wskazuję, że strona może wykorzystywać pliki cookies, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich wykorzystywanie. W każdej chwili możesz zapoznać się z Polityką Prywatności.