Czy kobieta zawsze ma swobodę w wyborze miejsca porodu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kobieta, będąc w ciąży, musi urodzić dziecko w szpitalu zgodnie z miejscem jej zamieszkania (tj. zgodnie z rejonizacją).

Sprawa wygląda tak, że kobieta ma możliwość wyboru miejsca porodu, a to oznacza, że rejonizacja nie funkcjonuje.

Przed porodem warto oczywiście pomyśleć i sprawdzić, które miejsce będzie dla kobiety najodpowiedniejsze jako miejsce porodu.

Jednak co ważne – od swobodnego prawa wyboru miejsca porodu występuje pewien wyjątek…

Kobieta, która wezwała karetkę nie zostanie przewieziona do szpitala, który ona wybrała.

Gdy zostanie wezwana karetka, to w takiej sytuacji pacjentka zostanie przewieziona do najbliższego (pod względem czasu dotarcia) szpitalnego oddziału ratunkowego lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego albo krajowego koordynatora ratownictwa medycznego.

Zatem co do zasady kobieta ma prawo do wyboru miejsca porodu (tj. szpitala, który ma podpisaną umowę z NFZ), ale sytuacja się zmienia, gdy do porodu zostanie wezwana karetka, która ma przewieźć kobietę do szpitala.

Wzywając karetkę, nie możemy decydować, w którym szpitalu chcemy urodzić dziecko.

Warto o tym pamiętać.

Wykorzystane źródła:
– art. 44 ustawy o ratownictwie medycznym.

© Martyna Dębicka – Pani po prawie

Martyna Dębicka - Pani po prawie

Cenię Twoją prywatność!

Wskazuję, że strona może wykorzystywać pliki cookies, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich wykorzystywanie. W każdej chwili możesz zapoznać się z Polityką Prywatności.