Kobietom w okresie ciąży i połogu przysługują „na NFZ” dodatkowe świadczenia stomatologiczne – nawet, jeśli kobieta nie jest ubezpieczona.
Jeśli kobieta nie jest ubezpieczona, wtedy warunkiem korzystania z opieki zdrowotnej jest:
- posiadanie obywatelstwa polskiego i
- mieszkanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Dbanie w okresie ciąży i połogu o stan zdrowia jest niezwykle ważny, dlatego też przepisy przewidują dodatkowe świadczenia udzielane kobietom bez konieczności uiszczania dodatkowych kosztów – a zatem korzystania ze świadczeń zdrowotnych „na NFZ”.
Karta przebiegu ciąży jest dokumentem niezwykle ważnym
Wskazać i podkreślić należy, że dokumentem potwierdzającym uprawnienia do dodatkowych świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych jest karta przebiegu ciąży (jest to dokument, który towarzyszy kobiecie przez cały okres ciąży i zawiera on kluczowe informacje o stanie zdrowia kobiety i rozwijającego się dziecka). Ewentualnie, jeśli takowej karty brak, to możemy przedstawić zaświadczenie od lekarza specjalisty potwierdzające ciążę.
Natomiast dokumentem potwierdzającym, że kobieta jest w okresie połogu będzie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i dokument potwierdzający tożsamość kobiety.
Pobocznie wskazać należy, że połóg to okres rozpoczynający się po porodzie i trwający sześć tygodni, w czasie którego w organizmie kobiety następuje cofanie się zmian spowodowanych ciążą i porodem – jest to bowiem definicja wprost wynikająca z przepisów rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
O jakich dodatkowych świadczeniach stomatologicznych mowa?
Powracając jednak do świadczeń stomatologicznych, wskazać należy raz jeszcze, że kobieta w ciąży i w okresie połogu może skorzystać z dodatkowych świadczeń stomatologicznych (bez ponoszenia dodatkowych kosztów), takich jak na przykład:
📍 częstszych badań kontrolnych – raz na 3 miesiące (a co do zasady badanie takie udzielane jest 3 razy w roku kalendarzowym),
📍 wypełnienia kanału zębów w całym uzębieniu (normalnie świadczenie u osób powyżej 18. roku życia jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych),
📍 leczenie endodontyczne zęba z wypełnieniem 1 kanału ze zgorzelą miazgi (świadczenie u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu jest udzielane w całym uzębieniu; świadczenie u osób powyżej 18. roku życia jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych),
📍 leczenie endodontyczne z wypełnieniem 2 lub 3 kanałów;
📍 dodatkowego usuwania złogów nazębnych (tzw. skaling) – raz na 6 miesięcy (normalnie raz na rok kalendarzowy).
Zatem kobiecie w ciąży przysługują nie tylko częstsze badania kontrolne czy możliwość dokonywania częstszego usunięcia kamienia nazębnego, ale również możliwość korzystania z leczenia kanałowego wszystkich zębów.
Na koniec warto również zaznaczyć, że pacjentki będące w ciąży mają prawnie ustalony skrócony czas oczekiwania na wizyty lekarskie. Wizyta u lekarza, w tym wspomnianego już lekarza dentysty, powinna się odbyć w dniu wizyty lub maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Zatem reasumując powyższe rozważania w pigułce:
- Kobieta w czasie ciąży i połogu posiada uprawnienie do korzystania z dodatkowych świadczeń stomatologicznych „na NFZ”, a więc bez dodatkowych kosztów;
- Kobieta w okresie ciąży i połogu posiada to ww. uprawnienie nawet, jeśli nie jest ubezpieczona;
- Kobieta w okresie ciąży i połogu powinna zostać przyjęta na wizytę lekarską (w tym u lekarza dentysty) w dniu zgłoszenia lub maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Wykorzystane źródła:
– ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
– rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego;
– rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.