Powstanie kryzysu opioidowego w Stanach Zjednoczonych przypisuje się lekowi przeciwbólowemu, wydawanemu na receptę o nazwie OxyContin, który został wprowadzony do obrotu w latach 90. przez firmę Purdue Pharma.
Firma miała zachęcać lekarzy do nadmiernego przepisywania pacjentom uzależniających środków przeciwbólowych.
Według CDC w latach 1999-2000 z powodu przedawkowania narkotyków w USA zmarło ponad 0,5 mln osób, w czym znacząca rolę odegrało nadużywanie leków zawierających opioidy.
Purdue Pharma została zalana tysiącami pozwów sądowych za udział w rozpętaniu tzw. epidemii opioidowej w USA. Firma wniosła o bankructwo w 2019 roku.
Decyzja o upadłości była konsekwencją zawartej ugody między Purdue Pharma, stanami USA i wieloma lokalnymi administracjami. Na jej mocy Purdue Pharma miała zapłacić odszkodowanie za doprowadzenie do uzależnienia setek tysięcy ludzi. Jednakże zawarcie ugody miało ochronić samą firmę przed kolejnymi (przyszłymi) sprawami sądowymi.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zablokował jednak ww. porozumienie, które chroniłoby właścicieli firmy (rodzinę Sacklerów) przed licznymi procesami sądowymi.
Sąd Najwyższy poddał pod wątpliwość czy członkowie rodziny firmy mogą być chronieni przed wszelkimi przyszłymi roszczeniami związanymi z epidemią opioidów w USA.
Departament Sprawiedliwości twierdził, że zwolnienie Sacklerów z odpowiedzialności cywilnej nie tylko wykraczało poza zakres kodeksu upadłościowego, ale także wykorzystywało system upadłościowy i stwarzało poważne dylematy konstytucyjne.
Odrzucenie ugody oznacza, że ofiary epidemii opioidowej będą mogły żądać odszkodowań od Sacklerów na drodze cywilnej.