Standardy Ochrony Małoletnich

Dnia 15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające „Standardy Ochrony Małoletnich”. Teraz placówki mają 6 miesięcy na ich wprowadzenie i wdrożenie, czyli do dnia 15 sierpnia 2024 r.

Jaki jest cel wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich”?

Na samym początku wskazać należy, że „Standardy Ochrony Małoletnich” mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa przede wszystkim samych dzieci, ale także rodziców i personelu placówek, które z dziećmi pracują. Taki cel zostanie spełniony, jeśli standardy ochrony będą dostosowane do specyfiki danej palcówki. To jest warunkiem ich przydatności.

Jakie podmioty muszą wprowadzić „Standardy Ochrony Małoletnich”?

Obowiązek przygotowania i wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich” mają wszystkie podmioty, których działalność w jakimkolwiek stopniu wiąże się z pracą z dziećmi albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci. Należą do nich:

  • placówki oświatowe – np. przedszkola, szkoły, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
  • placówki medyczne,
  • placówki opiekuńcze,
  • placówki resocjalizacyjne,
  • placówki religijne,
  • placówki artystyczne,
  • placówki rekreacyjne,
  • placówki sportowe,
  • placówki wychowawcze,
  • podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne.

Na kim spoczywa obowiązek wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich”?

Obowiązek wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich” spoczywa na organie zarządzającym danym podmiotem bądź na organizatorze działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich. Na przykład za wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich w szkołach i placówkach odpowiada dyrektor.

Zatem każda organizacja powinna samodzielnie opracować „Standardy Ochrony Małoletnich” i nadać im kształt, który najlepiej odpowiada specyfice jej działalności, a jednocześnie gwarantuje stworzenie bezpiecznego otoczenia dla dzieci.

Obowiązki

Podmioty mają obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z dokonanej oceny należy nadto udokumentować.

Co więcej, podmioty muszą przygotowane standardy udostępnić na swojej stronie internetowej oraz wywiesić w widocznym miejscu w swoim lokalu (w wersji zupełnej i skróconej; skrócona przeznaczona jest dla małoletnich).

O czym warto pomyśleć?

Przede wszystkim placówka powinna stworzyć dokumenty zawierające zasady i procedury postępowania z dziećmi, ale również musi pomyśleć o innych kwestiach takich jak na przykład:

  • Sposobie weryfikacji personelu – dokumenty potwierdzające czystość kartoteki kryminalnej związanej z przestępstwami na szkodę dzieci;
  • Dokumentacji szkoleń – osoby pracujące z dziećmi powinny otrzymać specjalistyczne szkolenie odnoszące się do ich odpowiedzialności za dzieci znajdujące się pod ich opieką;
  • Planie działania na wypadek nadużyć – procedury postępowania w przypadku podejrzenia nadużyć, zasady komunikacji z odpowiednimi organami, wskazanie osób odpowiedzialnych za np. przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu, podejrzeniach krzywdzenia dziecka;
  • Ustalenie zasad prowadzenia ewidencji / rejestru ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

Oczywiście tak jak wskazywałam na początku, każda placówka powinna do tego tematu podejść indywidualnie i wdrożyć „Standardy Ochrony Małoletnich” bacząc na swoją działalność i specyfikę, by wprowadzona procedura sprawdzała się w praktyce.

Natomiast kontrolę nad wprowadzeniem „Standardów Ochrony Małoletnich” oraz prawidłową weryfikacją personelu będzie sprawował:

  • wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta oraz marszałek województwa,
  • organ prowadzący jednostkę systemu oświaty lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny (w przypadku placówek oświatowych),
  • Państwowa Inspekcja Pracy – w zakresie weryfikacji personelu w rejestrze,
  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (w przypadku placówek medycznych).

Kary za niewdrożenie „Standardów Ochrony Małoletnich” 

Za niewykonywanie nałożonych obowiązków w zakresie wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich” grożą kary – niewdrożenie ich podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku wprowadzenia „Standardów Ochrony Małoletnich” sprawca podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Wykorzystane źródła:
– ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw;
– ustawa z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

© Martyna Dębicka – Pani po prawie

Martyna Dębicka - Pani po prawie

Cenię Twoją prywatność!

Wskazuję, że strona może wykorzystywać pliki cookies, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich wykorzystywanie. W każdej chwili możesz zapoznać się z Polityką Prywatności.