Ministerstwo Zdrowia prowadzi pilotaż centralnej e-rejestracji. Celem tego programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności działania centralnej elektronicznej rejestracji, która obejmuje m.in.:
- możliwość samodzielnego wyszukiwania przez pacjentów dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym;
- prowadzenie centralnego wykazu oczekujących;
- prowadzenie oraz bieżące monitorowanie w systemie P1 (tj. systemie teleinformatycznym) przez realizatorów programu pilotażowego harmonogramów przyjęć oraz danych o terminach udzielania świadczeń dla zakresów świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym;
- możliwość zmiany lub rezygnacji z dokonanego zgłoszenia centralnego lub terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej objętej programem pilotażowym.
Generalnie chodzi o to, że e-rejestracja ma pozwolić pacjentom szybko, łatwo i komfortowo umawiać się do lekarzy czy na badania – przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. Taki szybki dostęp pacjentów do ich wizyt, ma spowodować mniejszą liczbę nieodwołanych wizyt lekarskich.
Centralna e-rejestracja ma również pozwolić pacjentom na:
- wygodne zapisywanie się on-line do lekarzy specjalistów czy na badania;
- sprawdzanie w jednym miejscu informacji o wolnych terminach;
- łatwą zmianę / odwołanie wizyty on-line;
- przy braku wolnego miejsca – zapisanie się do „poczekalni” (w przypadku zwolnienia się miejsca, pierwsza osoba z „poczekalni” zostanie zapisana na wizytę).
W pilotażu kardiologia, mammografia i cytologia
Program pilotażowy obejmuje świadczenia gwarantowane z zakresu:
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – kardiologii;
- programów zdrowotnych:
- programu profilaktyki raka szyjki macicy – etap podstawowy,
- programu profilaktyki raka piersi – etap podstawowy.
Jednak trzeba podkreślić, że obecnie w IKP pojawią się tylko te placówki, które przystąpiły do pilotażu i udostępniły wolne terminy w centralnej e-rejestracji, bowiem wejście do pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia Ministra Zdrowia, wtedy wstąpi do pilotażu i otrzyma dodatkowe środki.
Podmiotem obowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego jest Fundusz.
Program pilotażowy ma zweryfikować, jak e-rejestracja sprawdzi się w praktyce. Głównym celem wdrożenia e-rejestracji ma być, w dalszej perspektywie, skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów.
Ministerstwo Zdrowia planuje w 2025 r. wdrożenie obowiązku e-rejestracji na mocy ustawy.
Wykorzystane źródła:
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych;
- ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.